Choď na obsah Choď na menu
 


Obrázok

Meno: Alan ze Štěnkovského lesa

 

Číslo zápisu: SPKP 3

Pohlavie: pes

Dátum narodenia: 23.3.2008

Farba a druh srsti: žíhaná, krátka

Tetovanie: 198

Chovateľka: Milada Macháčková

Rodičia: Harry Potter Qalt Mercator x Brita od Sedícího koně

RTG DBK: A/A

RTG DLK: 0/0

Výška: 60 cm

Váha: 27 kg

Skúšky: SOP, BH. A1, A2.

Rodokmeň tu

Obrázok

 

A ešte nejaká stručná "história" toho ako som sa dostala k Márdimu.

Po tom, ako som musela dať uspať presne po 2 rokoch majiteľstva takmer trojročného Cavalier King Charles španiela Geralta kvôli ťažkým zdravotným problémom(viac na jeho stránke www.mojcavalier.estranky.cz), som sa začala obzerať po nejakom inom štvornohom parťákovi, predsa len bez psa to už neviem;)

Obrázok

Ani som vlastne nemusela dlho hľadať. Mala som určité plemená vyhliadnuté a už dlhšie som snívala o holandskom ovčiakovi.

Keď som hľadala chovateľské stanice, dostala som sa ku stránke ch. st. Ze Štěnkovského lesa(www.machackovi.cz), ktorá mala zhodou náhod celkom čerstvé šteniatka narodené 23. marca. Po jednoznačnom výbere najmenšieho chalana(Alanka), ktorý bol tiež aj najživší a ako povedala pani chovateľka  taký "vzteklounek", zostávalo už len dohodnúť sa na odbere. Ten padol na 19. mája, kedy som ešte ráno behala po výstave a nakupovala pre šteniatko:D Okolo obeda sme vyrazili do Čiech, vyzdvihli malého, ktorý prekvapivo krásne chodil na vodítku, nerobil neplechu v aute a bol úúúplne rozkošný;)

 

Obrázok

Dnes po vyše týždni s holanďanom absolútne túto voľbu neľutujem. Márdi, ako ho doma voláme, v plnej miere zastúpil Gerinka, na ktorého s láskou stále spomínam a ešte dlho budem, predsa len bol to pes úplne perfektný, poslušný a neuveriteľne šikovný.

Márdinko je zatiaľ vonku trošku nesmelý k takým podnetom ako sú korčuliari, cyklisti či mamičky s kočíkmi, ale s každou prechádzkou je lepší a lepší. S havinami sa vonku dokáže perfektne vyhrať, v jeho rebríčku vedú hlavne jorkšíri a potom ktorýkoľvek pes, ktorý si ľahne na zem a nechá sa okusovať. Doma je to úplný postrach, pyraňa a neviem čo ešte:)) Riadi sa heslom:"čo sa dá odniesť do izby to odnesiem...a čo sa nedá o to sa aspoň pokúsim". V praxi to znamená, že keď si neodložím tenisky, stopro ich nájdem v izbe, alebo nie je tiež nič neobvyklé vidieť miznúť za sedačkou nejakú deku alebo rohožku.

 

16.3.2009 

Márdenko bude o týždeň sláviť rok tak by sa patrilo zase sa k nemu trošku vyjadriť:))

Vyrástol z neho zatiaľ taký hajzlový pavúk (tenké vysoké nohaté čudo:)) ale pevne verím, že ešte priberie, osvalí sa a váha mu bude konštantne ukazovať tých 25 kíl. Je to síce málo na tak vysokého psa, no aspoň sa bude dať stále nosiť na rukách:D Čo sa týka povahy...teraz je to také pestré. Zaútočil na neho jeden pes, takže budem bojovať s jeho agresiou. Inak je to miláčik, ku známym neuveriteľne vtieravý, k cudzím rezervovaný (nie však agresívny - držíme sa hesla nerieš, čo ťa nepáli, takže kým niekto neotravuje nás tak je Márdo kľudný). Máme trošku problém s pobytom v civilizácii, no pomaličky sa to lepší a teda konečne nemám psa, ktorý sa mi v meste hádže pod nohy pri všetkom "podozrivom" ale dokáže ísť pekne navoľno pri nohe. Začali sme chodiť na obrany takže sa mu určite ego ešte napraví:)) Pomaly nás čakajú aj agility...už aby bolo konečne normálne počasie!!

Obrázok

Február 2010

Čas letí a Márdimu pomaly ťahá na druhý rok. Za ten rok sa moc nezmenil, len čo sa doma trošku ukludnil. Už si po nejakej aktivitke radšej ľahne na sedačku a majte ma radi, než by otravoval s hračkami. To celkom oceňujem, aj keď v tomto ho ešte asi dlho bude nahrádzať Roxy. Čo sa týka povahy, tak sa trápime;) Agresia ku psom ostáva nezmenená a možno nebyť ďalších a ďalších výpadov na jeho osobu, tak sa to aj zlepší. No čo však povedať, keď sa mi na psy vyrúti obrovský agresívny pes bez privolania...a nie raz. Konflikty riešim vždy ja, Márdi nemá nárok. Čo ma teší je ozaj spoľahlivé odvolanie, keď sa už-už chce vybrať za iným psom. Dalo to práce ale námaha sa vyplatila:) Najväčšie prekvapenie je jeho vzťah k ľuďom, keď sa mu niekto zapáči je strašne otravný. Mužov moc nemusí, no aj tu sa nájdu výnimky, kedy sa nechá vyhladkávať cudzími chlapmi, či dokonca veterinárom!

Obrázok

Marec 2011

Hyjena sa konečne tvári, že dospieva :)

Za posledný rok sa z neho stal na môj vkus až moc veľký altruista, ale na sídlisku to človek ocení. S deťmi sa príliš nestrávame, pre psov je to čosi úplne cudzie, ale aj úlohu miláčika sa mu darí zvládať bravúrne. Na cvičáku si nechal dokola nasádzať náhubok od rok a pol starého chlapčeka, ktorý bol asi tak veľký ako on :D Na posledných agi pretekoch sa po všetkých lepil a vonku sa minule pchal pod ruku kočíkujúcemu tatinovi =D

Tento rok sme sa znovu začali venovať športovke, Márdiho to krásne ťahá nahor. Na agility parkúre sa konečne začína riadne sústrediť a skvelo sa mi s ním behá. Je to skrátka pes do koča aj do voza a dúfam, že ho budú baviť ešte dlho všetky aktivity čo si naň vymyslím :)

 

Obrázok